ABD Elon Musk’ı ikna etti; dünya atmosferi casus uydularla dolacak

Program hakkında bilgisi olan beş kaynağa atıfta bulunan Reuters haberi, The Wall Street Journal’ın SpaceX‘in 2021’de isimsiz bir kurumla 1,8 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladığını ortaya koyan önceki raporuna dayanıyor.

Starshield adı verilen bu ağın, veri toplamak için büyük görüntüleme uydularının bir karışımını ve bilgi iletmek için ise aktarma uydularını kullanarak, ABD istihbaratı için Dünya’nın her yerinden sürekli görüntüler toplayabileceği bildiriliyor. Reuters’a konuşan bir kaynağa göre bu, “kimsenin saklanamayacağı” bir durum yaratma potansiyeline sahip.

ABD Elon Musk’ı ikna etti; dünya atmosferi casus uydularla dolacak

Ne SpaceX ne de NRO, şirketin projeye dahil olduğunu doğrudan doğruladı ancak bir NRO sözcüsü Reuters’e şunları söyledi: “Ulusal Keşif Ofisi, dünyanın şimdiye kadarki en yetenekli, çeşitli ve dayanıklı uzay tabanlı istihbarat, gözetleme ve keşif sistemini geliştiriyor.”

Geçtiğimiz sonbaharda SpaceX‘in Starshield programı kapsamında uydu iletişimi sağlamak üzere Uzay Kuvvetleri ile 70 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığı bildirilmişti. Bu, SpaceX’in Starlink takımyıldızından farklı bir varlık; en azından Starlink’in “sivil bir ağ olması gerektiğini” söyleyen Elon Musk‘a göre Starshield’ın hükümet ve ulusal güvenlik amaçları için kullanılması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x